fbpx

Cześć,

postaram się odpowiedzieć na to pytanie jak najprościej.

Korekta to kolejny, drugi etap pracy nad tekstem. Dlatego do korektora tekst powinien trafić już po pierwszych poprawkach, bez najgorszych błędów i sformatowany, czyli poprawny, jeśli chodzi o układ treści. Korektor nie zajmuje się już przestawianiem akapitów czy wielkością czcionki. On ma za zadanie:

  • wypatrzyć i poprawić literówki;
  • poprawić błędy ortograficzne, gramatyczne, interpunkcyjne, stylistyczne;
  • wyłapać błędy składu;
  • poprawić graficzne niespójności;
  • zwrócić uwagę na jednolitość zapisu tekstu (np. niekonsekwentny sposób zapisu liczb czy stosowania wyróżnień);
  • sprawdzić daty, nazwiska, miejsca.

Korektor pracuje na pliku typu Word (najczęściej w popularnym edytorze tekstów Word) albo, gdy tekst jest już złożony, na pliku w formacie PDF. W tym drugim przypadku korektor sprawdza wszelkie zmiany wprowadzone przez składacza. Wiadomo, że składacz specjalnie błędów nie zostawia, ale może coś przeoczyć i dobrze by było, żeby korektor spojrzał na tekst jeszcze raz.

Mówi się, że zadanie korektora jest łatwiejsze niż praca redaktora, gdyż jego celem jest niby tylko wyłapanie oraz oznaczenie błędów językowych w tekście. Wydaje mi się, że praca korektora jest tak samo trudna. Korektor zwraca uwagę m.in. na błędy ortograficzne, interpunkcyjne, których niestety jest sporo. Szczególne miejsce zajmuje interpunkcja. Poza tym jest wiele innych błędów, które zazwyczaj uchodzą autorom: to błędy leksykalne, fleksyjne, stylistyczne itd. Korektor ma obowiązek wszystkie je wyłapać i wyeliminować. Do tego korektor sprawdza tekst jako ostatni, więc powinien on już być poprawny. W przypadku korekty elektronicznej, jaka jest dziś najpopularniejsza, zmiany nanosi się bezpośrednio w pliku tekstowym przy użyciu funkcji „Śledzenie zmian”, dzięki której proces korekty staje się łatwy
i niezwykle przyjazny dla autora. Gdy otrzyma on poprawiony tekst, dosłownie jednym kliknięciem może zatwierdzić wszystkie zmiany w dokumencie naniesione przez korektora. Oczywiście najpierw powinien zapoznać się z wszystkimi poprawkami.
W ten sposób, w dość krótkim czasie, autor może cieszyć się profesjonalnym i poprawnym materiałem.

Pozdrawiam
Kasia
Pracownia Korekty